niedziela, 7 kwietnia 2019

Czy nasze życie to gra czy rzeczywistość?

Gra w której żyjemy - Piotr Kelar @wydawnictwopsychoskok „Dla wielu z nas, osób żyjących na początku XXI wieku sama
idea symulacji może wydawać się czymś niemoralnym, jako
że ludzie żyjący w programie komputerowym, z naszej perspektywy, niejako nie żyją naprawdę.
Można pomyśleć, że życie w grze to nie jest życie na prawdę.” Kto z nas nie zadawał, bądź nie zadaje sobie pytania : Kim jest? Po co żyję ? Czemu ma takie życie a nie inne? Dlaczego spotyka to jego lub ją a nie tego pijaczynę spod sklepu?
Ludzie zadają sobie takie pytania od zarania dziejów. Co raz to nowsze technologię sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze ale też skłaniają nas do poszerzania zakresu naszej świadomości, a co z tym idzie wiedzy. Zaczynamy postrzegać świat z innej perspektywy, po przeżyciu pewnych doświadczeń dostrzegamy rzeczy , które kiedyś nam umykały. Kto z Was nie miał wrażenia, że jego życie toczy się według ściśle określonych praw: dom, szkoła, praca , dom, szkoła , praca…i tak dzień w dzień. Gdy pomijasz jedną z tych czynności , Twój świat przestaje być kompletny, dosięgają Cię konsekwencje Twoich decyzji. Tylko dlatego, że wypadłeś z obiegu. Czy żyjesz w świecie rzeczywistym czy wirtualnym? Gdy zgłębiasz jakiś temat z danej dziedziny, przeradza się to w Twoją pasję, automatycznie stajesz się ekspertem i postrzegasz wszystko inaczej niż osoby , które nie są wtajemniczone. Więc dlaczego nie założyć, że żyjemy w świecie wirtualnym? Dostajemy instrukcję jak należy postępować by żyć – zupełnie jak w grze.
Dawno nie czytałam tak dobrej książki, która zaintrygowała mnie od pierwszego zdania a uczucie prowadzenia dialogu z pisarzem – bezcenne. Pozycja w której czytamy o np.: mechanice kwantowej, splątaniu cząstek, reinkarnacji czy doświadczeniach przebywania poza ciałem – pomyśleć można, że to wszystko dla ludzi o ścisłych umysłach. Nic bardziej mylnego! Świetnie dobrane przykłady, tłumaczone z „polskiego na nasze”.
Do tego wszystkiego dochodzi to odczucie, gdy podczas czytania cały czas prowadzisz wewnętrzną debatę za i przeciw - chyba nie ma niczego lepszego dla czytelnika. Uśmiech i brak przerwy w czytaniu zapewnione. Autor próbuje nam uzmysłowić, że nasz świat rzeczywisty może być tak naprawdę światem wirtualnym, grą. Teorie opiera na wielu sensownych przykładach, lecz nie jest to żadna praca naukowa czy tym bardziej próba narzucenia schematu życia. Jest to publikacja , która ma na celu uzmysłowić nam, że czasem warto wyjść poza schematy, zadawać pytania. Jak pojawią się pytania, to zaczniemy podważać różne teorie, widzieć i wiedzieć więcej. Jeżeli nadal teoria o symulacji życia wydaje się Wam śmieszna… to może czas przestać wizualizować marzenia a zacząć krok po kroku ich realizację ? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz